picture

Belli Başlı Duruş Bozuklukları

Skolyoz : Skolyoz kelime kökü yunanca’dan  gelen ve “eğik-yamuk” anlamını taşıyan bir terimdir. Tıpda ise bu terim. omurga eğriliği ile giden hastalığı tanımlamak için kullanılır. Arkadan bakıldığında omurganın düz olması gerekir. Skolyozda arkadan bakıldığında hastanın sırt ya da belinde normalde olmaması gereken  eğrilik fark edilir. Skolyoz un az bir kısmının sebebi bellidir. Doğuştan gelen vücut anormallikleri skolyoza sebep olabilir. Ancak bunlar sıklıkla daha küçük yaşlarda (7 yaş ve öncesi) şikayet yaratırlar ve bulgu verirler. Olguların %80’nine yakın bir kısmında ise skolyoz’un nedeni bilinmez. Yani Çocuklarda doğuştan gelen vücut anormallikleri yoktur , aksine son derece sağlıklıdırlar. İlginç olarak da çocuklarda “ağrı” da dahil hemen hemen hiç şikayet yoktur. Bu olgular nedeni bilinmeyen skolyoz (idiopatik skolyoz) olarak anılırlar ve hastaların büyük çoğunluğunu oluştururlar.

Kifoz : Sırt ve bel ağrılarının önemli sebeplerinden biri olan kifoz, özellikle çocukluk çağında kendini gösteren, skolyoz dışında görülen bir diğer önemli bir omurga eğriliği veya bozukluğudur. Halk arasında kamburluk olarak bilinen hastalık dorsal ve lomber olmak üzere iki tipi vardır. Dorsal kifoz genellikler ergenlik çağında oluşur. Sırtta yuvarlaklaşma ve öne doğru eğilme başlar. Bu tipte sırt kaslarında da yetersizlik oluşur.

Lordoz : Tersine bir eğrilmedir. Omurga ileriye doğru eğrilir, öyle ki mide ileriye çıkar, baş geride kalır. Hamile kadınlar, lordozla, rahimdeki çocuğun sebep olduğu fazla ağırlığı dengelemeye çalışırken omurgalarını eğerler. William Shakespeare bu durum için "hamileliğin gururu" derdi. Lordoz ve kifozun, bir ölçüye kadar ortaya çıkması doğaldır. Ancak skolyoz, hafif olmadıkça doğal sayılmaz. Bununla beraber hiç skolyozu olmayan pek az insan vardır. Bu biçimsizlikler pek ender bel ağrılarına neden olurlar. Omurgadaki bozukluklar, bu biçimsizliklerin nedeni olmalarına rağmen, ağrıların nedeni de bizzat kendileri olabilir.

Şunu önemle belirteyim ki, bel ağrılarına neden olan, temas etmediğim bir sürü az rastlanan başka nedenlerde vardır. Bunlardan bir kısmı için özel ilaçlar veya cerrahi tedaviler vardır. Örneğin, osteoid os-teoma denen ve kanserojen olmayan ufak bir kemik tümörü, ameliyatla alınmadan önce, omurgada büyük ağrılara neden olabilir. Ancak bu durum, çok ender bir vakadır ve 40 yaşından büyük insanlarda pek görülmez. Buna benzer olarak, ileri Batı ülkelerinde ender görülmesine rağmen, omurga tüberkülozuna, dünyanın gelişmemiş ülkelerinde hâlâ sık sık rastlanır.

Özellikle Pilatesde geliştirilen özel teknikler yardımıyla bu rahatsızlıklarda büyük ölçüde iyileşme görülmekte ayrıca ameliyat sonrası tedavi destekleyici olarak Pilates ve yoga destekli çalışmalar yapılmaktadır.

Özel Gelişim Dersleri ile beraber birebir çalışma yöntemi ile yüzde yetmişe yaklaşan sonuçlar elde etmekteyiz…

Pilates Metodu :

Pilates metodu ‘Bütünsel Sağlık’ a giden yolu göstermektedir.Bilinçsizce tekrar edilen fiziksel bir egzersiz türü değildir…

Pilates’in metotunda sağlıklı bir yaşama kavuşmak için önce zihinsel bir bütünlüğü sağlayıp vücudumuzdaki kontrol mekanizmasını arttırmak vardır.Pilates metodu bize öncelikle ‘sağlıklı bir vücut ve sağlıklı bir zihin dengesi kurmamızı sağlar.

PİLATES

 

 

10 Seansta Farkı Hissedecek, 20 Seansta Farklılığı Görecek ve 30 Seansta Yepyeni Bir Bedene Sahip Olacaksınız..

JOSEPH H. PİLATES